Pravnik.com.uaТвоя нарадча кімната ;)

Переривання позовної давності частковою сплатою боргу чи проплатою поточного (місячного) нарахування за ЖЕК?

Аватара
 
Сообщения: 152
Зарегистрирован: 05.10.2018
Откуда: Киевская область
Специализация: Жилищно-коммунальные услуги, защита прав потребителей

Переривання позовної давності частковою сплатою боргу чи проплатою поточного (місячного) нарахування за ЖЕК?

Сообщение #1 Pravnik » 12.02.2019, 14:25

Зазвичай, споживач житлово-комунальних послуг сплачує відповідні нарахування щомісячно, до 20 числа включно.
Прострочення проплати дає підстави говорити про порушення умов договору, саме з такого моменту і виникає борг. Уявімо, що 6 місяців людина не проплачувала за послуги і нарешті спромоглася на внесення одноразової оплати за 1 місяць користування відповідною послугою. За тим, у неї залишилися непроплаченими ще 5 місяців. Чи буде така проплата вважатися перериванням строку позовної давності? Відповідь дає Постанова Пленуму Вищого господарського суду від 29.05.2013 № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0010600-13.
Якщо виконання зобов'язання передбачалося частинами або у вигляді періодичних платежів і боржник вчинив дії, що свідчать про визнання лише певної частини (чи періодичного платежу), то такі дії не можуть бути підставою для переривання перебігу позовної давності стосовно інших (невизнаних) частин платежу.
Визнання боржником свого боргу після спливу позовної давності не свідчить про переривання перебігу такої давності.

Аватара
 
Сообщения: 152
Зарегистрирован: 05.10.2018
Откуда: Киевская область
Специализация: Жилищно-коммунальные услуги, защита прав потребителей

Сообщение #2 Pravnik » 20.02.2019, 14:48

Відповідно до ч.1 ст.264 ЦК строк позовної давності переривається разом з учиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов’язку. При цьому визнання боргу повинно бути усвідомленим та свідчити про те, що особа згодна з його наявністю. Коли особа вносить плату за комунальні послуги, вона вказує відповідний місяць, і виконавець зобов’язаний зарахувати кошти саме за місяць, указаний у платіжному документі. Якщо особа не вказує місяць оплати або вносить суму більшу, ніж нараховано, виконавець на власний розсуд може віднести надлишок та непозначену суму до сплати заборгованості за попередні періоди.

В цьому випадку суду потрібно встановлювати намір особи: чи хотіла вона сплатити попередню заборгованість або це помилка робітника банку, який не вказав місяць, або особа не знала, що оплачує попередній період, із чим не згодна. Усвідомлена оплата за попередній період є підставою для переривання строку позовної давності. У випадку помилки чи незнання ця ж дія є підставою для застосування ч.1 ст.267 ЦК. Підстави для переривання строку позовної давності в цьому випадку відсутні. Прикладом правильної судової практики є рішення апеляційного суду, в якому зазначено, що доказів, які свідчили б про визнання боргу за вказаний період, матеріали справи не містять. Наявні квитанції про оплату послуг позивача не підтверджують визнання відповідачами такого боргу, оскільки в них указано місяць, за який проводиться оплата. Також квитанції не містять посилань на те, що відповідачі, вносячи місячні платежі, компенсують і борг.

Окрім того, потрібно мати на увазі, що вчинення боржником будь-яких дій щодо визнання боргу або іншого обов’язку за межами строку позовної давності не може тягти за собою його переривання, оскільки цей строк сплив, у зв’язку із чим не міг перериватися. Отже, якщо суд установить намір особи оплатити комунальні послуги за попередній період, йому потрібно встановити, за який саме. Якщо це буде період, за яким строк позовної давності ще не закінчився, то він може бути перерваний.


Вернуться в Жилищно-коммунальные услуги



Кто сейчас на форуме

Сейчас этот раздел просматривают: 1 гость