Pravnik.com.uaЖиття переможе смерть, а світ – темряву.

ЖЕК нараховує більшу плату, ніж має бути за лічильником електроенергії

Аватар
 
Повідомлення: 281
Зареєстрований: 05.10.2018
Звідки: Київ
Специализация: Захист прав споживачів

ЖЕК нараховує більшу плату, ніж має бути за лічильником електроенергії

Повідомлення #1 Pravnik » 07.10.2018, 20:40

На момент передачі будинку №_ по вул. Назва (далі – «Будинок») в обслуговування Житлово-експлуатаційної контори № (далі – «ЖЕК №»), мешканці не мали прямих договорів на постачання електроенергії із електропостачальником. На сьогоднішній день ситуація залишилась незмінною – електроенергія подається до будинку виключно завдяки ЖЕК №, на підставі укладеного підприємством договору з електропостачальником (далі – «Договір»).
Таким чином, безпосередні розрахунки з електропостачальником за спожиту співвласниками (мешканцями) будинку електроенергію здійснює ЖЕК №, згідно показників загальнобудинкового лічильника.

Нарахування ПАТ “Київобленерго” за обсяги електроенергії, спожитої на комунально-побутові потреби населення, здійснюється за тарифом 1,68грн/КВт*год. (у т.ч. ПДВ) відповідно до Постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі – «НКРЕ») за №220 «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню» п.1.5 від 26.02.2015р. для населення, яке розраховується з енергопостачальною організацією за загальним розрахунковим засобом обліку та об’єднане шляхом створення юридичної особи, житлово-експлуатаційним організаціям. Суб’єкти господарювання , які розташовані на першому поверсі будинку, за спожиту електроенергію розраховуються безпосередньо з енергопостачальною організацією.
До 01 жовтня 2017 року, відшкодування співвласниками (мешканцями) будинку вартості спожитої ними електроенергії здійснювалось згідно показників квартирних лічильників. При цьому слід зауважити, що встановлені власниками квартир лічильники не прийнято в експлуатацію, не опломбовано та не поставлено на баланс електророзподільним підприємством через відсутність проектно-технічної документації, їх періодична повірка не здійснюється, вільного доступу для зняття показників квартирних лічильників працівники ЖЕК № не мають.

Таким чином, до 01 жовтня 2017 року відшкодування співвласниками (мешканцями) будинку вартості спожитої ними електроенергії здійснювалось не у повному обсязі, неминуче виникала різниця між показниками загальнобудинкового лічильника та показників поквартирних лічильників (далі – «Різниця»), оскільки загальнобудинковий лічильник, крім електричної енергії, спожитої усіма співвласниками (мешканцями) будинку, враховує витрати електричної енергії в елементах мереж (нагрів елементів мереж, контактних з’єднань тощо), а також безоблікове споживання електричної енергії окремими співвласниками (мешканцями) Будинку.

У зв’язку з вищенаведеним, з 01 жовтня 2017 року нарахування за спожиту електроенергію співвласникам (мешканцям) будинку здійснюється за показниками загальнобудинкового лічильника (без врахування електроенергії, спожитої на освітлення місць загального користування), пропорційно площі квартири (кімнати), яка знаходиться у власності (користуванні) відповідного власника (наймача).

Таке рішення було прийнято у зв’язку з тим, що ЖЕК №, згідно рішення міської ради від __ ______ 2000 року № ___, є лише виконавцем послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і не зобов’язаний оплачувати електроенергію, спожиту мешканцями будинку на власні потреби.

Варто зазначити, що питання розподілу різниці прямо не врегульовано чинним законодавством. Відповідно до статті 8 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права).

На підставі вищенаведеного та згідно статті 8 ЦКУ, враховуючи те, що електроенергія у будинку (в т.ч. й різниця) споживається виключно його співвласниками (мешканцями) на власні потреби, при прийнятті рішення щодо розподілу різниці, ЖЕК № керувався частиною 2 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон), відповідно до якої кожний співвласник несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Згідно пункту 9 частини 1 статті 1 Закону, частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Окрім того, згідно з позицією НКРЕ, яка була висловлена щодо подібних питань у листах № 4980/09/17-08 від 08 серпня 2008 року та № 04-39-09/4134 від 16 вересня 2004 року, питання розподілу спожитої електроенергії знаходиться у виключній компетенції ЖЕК №.

Повернутись в Житлово-комунальні послуги



Хто зараз на форумі